Share Print

אולי בעצם אתם לא צריכים לנהל?

שמואל מרחב, 16 בינואר 2006

האמנם כל מדענית, תכנת, מהנדסת, עו"ד או מעצב מוכשרים חייבים להיות מנהלים כדי להצליח? לא בטוח. לא קל בימינו להכיר בכך שניהול הוא לא בשבילך, משום שזה כמו להודות בחוסר התאמה ל"משחק הקריירה" שכולם משחקים. אל תתפתו למשחק הזה אם הוא לא מתאים לכם.

"יש לי את הכישורים להיות מנהל מצליח. כך האמנתי תמיד וכך האמינו אנשים שהכירו אותי", סיפר לי איש מקצוע מצליח ומוכר בתחומו. "לקח לי למעלה מעשר שנים וכמה תפקידי ניהול (כולל כמנכ"ל) כדי להבין שלהיות מנהל זה ממש לא בשבילי. מתאים לי לעשות את עבודתי המקצועית בעצמי ולא בעזרת אחרים. האחריות הכרוכה בלהיות מנהל של אנשים וארגונים משתקת אותי". רק אחרי שהגיע להכרה הכואבת הזו והסכים לוותר על מסלול הניהול הוא גילה שאפשר, עם כל הקושי הכרוך בכך, לפתח קריירה מוצלחת גם בלי להיות מנהל.

האם זה נכון עבורכם להיות מנהלים? האמנם כל מדענית, תכנת, מהנדסת, עו"ד או מעצב מוכשרים חייבים להיות מנהלים כדי להצליח? לא בטוח. מה שבטוח הוא שלא במקרה אנשים רבים שואפים להיות מנהלים. עלייה על המסלול הניהולי נחשבת בישראל כדרך היחידה להצליח בקריירה ו-MBA במינהל עסקים נתפס כתואר חובה לכל מי שרוצה להצליח.

יכול להיות שניהול הוא דרך מאוד לא טובה עבורכם כדי לבטא את עצמכם. גם אם יש לכם כישורים שמבטיחים לכאורה הצלחה בניהול – כריזמה ומנהיגות, ראייה אסטרטגית, הבחנה בין עיקר לטפל, יכולת התנסחות וכדומה – לא בטוח שאתם צריכים לנהל.

במסלול הניהולי קל יחסית לממש חמש מתוך שש שאיפות הקריירה היסודיות. אפשר להשפיע ולתרום, לזכות בהכרה והערכה, לבנות ארגון, להתפתח וללמוד ללא הפסקה, ולהבטיח את העתיד הכלכלי. השכר במסלול הניהולי הולך ומשתפר ככל שמטפסים. אפשר לקבל אופציות, בונוסים ואולי להשיג בעלות חלקית. איזו סיבה יכולה להיות למישהו שלא לבחור במסלול הניהולי? ובכן, יש סיבה אחת: שאיפת הקריירה השישית – ביטוי עצמי. האם ניהול הוא דרך טובה עבורכם לבטא את עצמכם? אם כן, עלו על המסלול בלי היסוס. אתם יכולים לעשות זאת כמנהלים שכירים בתוך מערכות קיימות או לבנות עסק משלכם ולטפס בסולם הניהול ככל שהעסק יתפתח.

אבל – וזה אבל גדול – יכול להיות שניהול הוא דרך מאוד לא טובה עבורכם כדי לבטא את עצמכם. גם אם יש לכם כישורים שמבטיחים לכאורה הצלחה בניהול – כריזמה ומנהיגות, ראייה אסטרטגית, הבחנה בין עיקר לטפל, יכולת התנסחות וכדומה – לא בטוח שאתם צריכים לנהל.

השאלה הגדולה היא עד כמה אתם אוהבים לשאת באחריות על ביצועים של אחרים, על תוצאות והבטחות ועל בניית צוותים וארגונים. שאלה נוספת היא עד כמה תהיה חסרה לכם העשייה המקצועית עצמה, תחושת הסיפוק של "עשיתי במו ידי ולא באמצעות אחרים". אם לא מתאים לכם לנהל – אל תנהלו. תוכלו, למרות שזה לא קל, למצוא לעצמכם נתיבי קריירה אחרים ולממש בהם את כל שאיפות הקריירה שלכם. אם ניהול הוא לא בשבילכם חשוב מאד שתהיו בטוחים בכך, כי תמצאו את עצמכם בבעיה מול סביבתכם, במיוחד כשכירים. העולם הארגוני לא הצליח עדיין (למעט בארגונים בודדים) לעצב מסלולי התקדמות לאנשי מקצוע מעולים שאינם מתאימים לניהול.

תצטרכו להסביר למה אתם לא מנהלים מצליחים בזמן שחבריכם "מתקדמים" בשרשרת הניהול. תזדקקו לכוח כדי להתמודד עם הספק הטורדני ביחס ל"שווי" שלכם שתשמעו מהסביבה ומהאגו שלכם. אך איך תדעו אם ניהול נכון עבורכם? קודם כל חשוב שתתנסו במשך כמה שנים ואם אפשר בכמה תפקידים. כשתתנסו, תדעו די מהר אם אתם אוהבים את זה. לנהל זה לשאת על הגב אחריות לתוצאות, לאנשים ולמערכת. זה אומר לעסוק יותר ב"מסביב" של העשייה – אנשים, ארגון, אסטרטגיה, פוליטיקה – ופחות בעשייה עצמה. אם זה גורם לכם למועקה שהולכת ומתעצמת תתחילו לחשוד שזה לא בשבילכם. עם הזמן זה ישתקף גם בתוצאות, והדבר יעצים כמובן את תחושת הסבל מהתפקיד.

אני מכיר מנהלים שחשבו שהמועקה נובעת מכך שלא קודמו מהר מספיק. כשקודמו גילו שתפקיד הניהול הבא רק העצים את המועקה כי האחריות גדלה.

לא קל בימינו להכיר בכך שניהול הוא לא בשבילך, משום שזה כמו להודות בחוסר התאמה ל"משחק הקריירה" שכולם משחקים. אל תתפתו למשחק הזה אם הוא לא מתאים לכם. למדו להיות הכי טובים במשחק הייחודי שלכם ומצאו את הארגון או הלקוחות שיפיקו ממנו תועלת ויהיו מוכנים לשלם על כך.

שמואל מרחבTheMarker / (פורסם במגזין דה מרקר בינואר 2006)

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

המטרה: לשחרר שליטה

"איך אפשר לשחרר שליטה? - אני לא יכולה להרשות לעצמי את הפשלות והטעויות של העובדים. זה לא הסטנדרט שהרגלתי את כולם לקבל ממני"

איזה מזל – אין לי לאן להתקדם בארגון

המוסכמות החברתיות של הסביבה שבה כולנו חיים, אומרות שאם אין לי לאן להתקדם בארגון אני לא שווה. אבל במקום לנסות להתקדם בארגון לגובה, אפשר להתפתח לעומק. כדאי לכם לנסות לדמיין תפקיד שתשמחו למלא ב-20 השנים הקרובות בלי לרצות לזוז ממנו

האם אתם מגדלים יורש?

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם לגדל יורש בכל תפקיד שתעשו. אולם, קחו בחשבון שזה מהלך שעלול להיות לו מחיר משמעותי. למה שווה לקחת את הסיכון?

איך לבחור מקצוע?

השאלות איך לבחור מקצוע? ומה ללמוד? מעסיקות צעירים רבים ומעסיקות לא פחות גם את הוריהם. אלו ללא ספק שאלות חשובות, אבל הן לא כל כך קריטיות כפי שנדמה. במקרים רבים נוטים לייחס להן חשיבות מוגזמת.

אמא, את מנהלת טבעית

מרבית האמהות לא שמות לב לכך שתחושת האין הברירה הופכת את תקופת האימהות לבית ספר מעולה לניהול. אולי כדאי שנלמד מהן איך לנהל את השגרה ואת המשברים.

מהי אסטרטגית הקריירה שלך?

חשיבה אסטרטגית היא חשיבה המתבססת על התבוננות אל מעבר למה שאנחנו יכולים לראות בעצמנו תוך כדי עבודה.

לשפר חוזקות או חולשות?

כדי להתמקד בחוזקות במקום בחולשות עלינו לקבל את העובדה שלעולם לא נהיה מושלמים - תמיד יהיו לנו צדדים חזקים וצדדים חלשים

איך אתם ניגשים לעתיד?

חוסר הוודאות גורם לאנשים ולארגונים לגשת לעתיד בדרכים שונות. ניתן לאפיין חמש גישות בסיסיות ביחס לעתיד.

אומנות התכנון – דמיון, מיפוי, חיזוי

גם מי ששונא לתכנן יכול ללמוד לאהוב זאת אם יתייחס לתכנון כאל משחק. הוא עשוי לגלות שהניסיון לחזות תקלות ולגשר על פערים דורש יצירתיות ואינטואיציה לא פחות מהביצוע עצמו.

אולי בעצם אתם לא צריכים לנהל?

האמנם כל מדענית, תכנת, מהנדסת, עו"ד או מעצב מוכשרים חייבים להיות מנהלים כדי להצליח? לא בטוח. לא קל בימינו להכיר בכך שניהול הוא לא בשבילך, משום שזה כמו להודות בחוסר התאמה ל"משחק הקריירה" שכולם משחקים. אל תתפתו למשחק הזה אם הוא לא מתאים לכם.

כמה אנשים שימחת היום?

שאלה שיכולה להיות גם מדד וגם כלי לניהול וקידום הקריירה שלך

לא רק הישרדות

יש חברות שרק מנסות לשרוד - לא חייבים לחקות אותן