Share Print

איך לבחור מקצוע?

שמואל מרחב, 3 ביולי 2006

השאלות איך לבחור מקצוע? ומה ללמוד? מעסיקות צעירים רבים ומעסיקות לא פחות גם את הוריהם. אלו ללא ספק שאלות חשובות, אבל הן לא כל כך קריטיות כפי שנדמה. במקרים רבים נוטים לייחס להן חשיבות מוגזמת.

מה ללמוד? ואיך לבחור מקצוע? הן ללא ספק שאלות חשובות, אבל הן לא כל כך קריטיות כפי שנדמה. במקרים רבים נוטים לייחס להן חשיבות מוגזמת.

 

המקצוע בו תתחילו את הקריירה שלכם כעבודה ראשונה או כלימודים, הוא רק נקודת הכניסה שלכם למשחק הקריירה. זהו לא בהכרח המקצוע שבו תעסקו בגיל שלושים, ארבעים וחמישים. בנוסף, אם תמצאו את עצמכם עוסקים בו לאורך כל הקריירה לא בטוח שתשמחו כל כך.

 

מצאו הזדמנות לראיין כעשרה בני ארבעים וחמישים שאתם מכירים. בדקו את הסטטיסטיקה שלהם. כמה מהם עוסקים במקצוע שבו התחילו? כמה מאלה שעוסקים באותו מקצוע לאורך כל הקריירה שמחים על כך? סביר שתגלו כי אלה שעוסקים באותו מקצוע לאורך כל הקריירה ושמחים על כך, הם לרוב אלה שידעו שהמקצוע הזה הוא ייעודם כבר מגיל צעיר.
אם אתם, כצעירים, יודעים מהו יעודכם ומה בדיוק אתם רוצים לעשות – איחוליי, המאמר הזה מיותר עבורכם. מצאתם את המקצוע שלכם ואינכם מתלבטים. לימדו אותו לעומק, היו מצוינים בו ובמקביל, רכשו את שאר מיומנויות הקריירה עליהן המלצתי במאמרים הקודמים – הבאת תועלת, יכולת ניהול עסק, בניית סל מגוון ונדיר של יכולות, ניהול עצמי, הרחבת אחריות, ויצירת מקורות של הכנסה פסיבית.

 

אם המקצוע הזה לא מבטיח הכנסה מספקת, מצאו דרכים נוספות לייצר הכנסות לעצמכם. אל תוותרו לגמרי על ייעודכם המקצועי בשביל כסף. בנוסף, היו פתוחים לכך שבשלב מסוים בקריירה תגלו שמיציתם את הייעוד לכאורה הזה, ומשהו חדש ימשוך אתכם. באופן אישי, עד גיל 29 למדתי, לימדתי ועסקתי בצילום ולא דמיינתי ולא רציתי בשום קריירה אחרת. כפי שאתם רואים, זה השתנה. זה עשוי לקרות גם לכם.

 

אם אינכם יודעים מהו ייעודכם המדויק ואתם מתלבטים – אל תתייחסו בכבדות רבה מדי לשאלה איפה להתחיל. הכי חשוב זה להתחיל במקום כלשהו. משם הדברים כבר יתפתחו מעצמם.

 

באופן כללי, ישנם ארבעה נתיבי כניסה למשחק הקריירה – אהבה, כדאיות, התאמה ומזל. בסופו של דבר, שילוב של כל הארבעה יכתיב את התפתחות הקריירה שלכם. אבל אם אתם מתקשים לבחור איפה ואיך להתחיל – בחרו אחד מהנתיבים והיכנסו דרכו. זה יקל עליכם לבחור ולהתחיל לפעול.

 

אם אתם בוחרים בנתיב של אהבה – לכו ללמוד או לעשות מה שאתם אוהבים, מה שמעניין אתכם וגורם לכם הנאה, מה שישמח אתכם לקום בבוקר לעשות. אל תתחילו במשהו שיגרום לכם סבל וקושי.

 

אם אתם בוחרים בנתיב של כדאיות – לכו ללמוד או לעסוק בתחום מבוקש שייצור לכם תשתית טובה לעתיד ויאפשר הכנסה גבוהה יחסית. לא משנה אם תאהבו זאת או לא, התחילו במה שהכי ישתלם לכם.

 

אם אתם בוחרים בנתיב של התאמה – בררו במה אתם הכי טובים, היעזרו במכונים המתמחים בכך ובאנשים שמכירים אתכם. הקשיבו גם לתחושת הייעוד שלכם ולכו לעסוק (או ללמוד) בתחום שהכי מתאים לכם.

 

אם אתם בוחרים בנתיב המזל – התחילו היכן שהכי קל ונוח לכם להתחיל, בעסק המשפחתי או בעבודה הראשונה שתיקרה בדרככם. לכו ללמוד עם החברים הטובים או במקום שאליו הנסיבות יזמנו אתכם.

 

עצם הבחירה של אחד מהנתיבים כנתיב הכניסה שלכם, יקל עליכם למצוא את המקצוע שבו תתחילו. אם אחרי זמן מה תחושו שבחרתם לא נכון, בחרו משהו אחר. אתם לא אמורים למצוא את המקצוע "הנכון" לפני שאתם נכנסים למגרש הקריירה. עדיף שתרכשו את היסודות החיוניים בהם עסקנו במאמרים הקודמים ותיקחו אותם לכל מקצוע שבו תעסקו.

שמואל מרחבTheMarker / (פורסם במגזין דה מרקר ביולי 2006)

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

המטרה: לשחרר שליטה

"איך אפשר לשחרר שליטה? - אני לא יכולה להרשות לעצמי את הפשלות והטעויות של העובדים. זה לא הסטנדרט שהרגלתי את כולם לקבל ממני"

איזה מזל – אין לי לאן להתקדם בארגון

המוסכמות החברתיות של הסביבה שבה כולנו חיים, אומרות שאם אין לי לאן להתקדם בארגון אני לא שווה. אבל במקום לנסות להתקדם בארגון לגובה, אפשר להתפתח לעומק. כדאי לכם לנסות לדמיין תפקיד שתשמחו למלא ב-20 השנים הקרובות בלי לרצות לזוז ממנו

האם אתם מגדלים יורש?

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם לגדל יורש בכל תפקיד שתעשו. אולם, קחו בחשבון שזה מהלך שעלול להיות לו מחיר משמעותי. למה שווה לקחת את הסיכון?

איך לבחור מקצוע?

השאלות איך לבחור מקצוע? ומה ללמוד? מעסיקות צעירים רבים ומעסיקות לא פחות גם את הוריהם. אלו ללא ספק שאלות חשובות, אבל הן לא כל כך קריטיות כפי שנדמה. במקרים רבים נוטים לייחס להן חשיבות מוגזמת.

אמא, את מנהלת טבעית

מרבית האמהות לא שמות לב לכך שתחושת האין הברירה הופכת את תקופת האימהות לבית ספר מעולה לניהול. אולי כדאי שנלמד מהן איך לנהל את השגרה ואת המשברים.

מהי אסטרטגית הקריירה שלך?

חשיבה אסטרטגית היא חשיבה המתבססת על התבוננות אל מעבר למה שאנחנו יכולים לראות בעצמנו תוך כדי עבודה.

לשפר חוזקות או חולשות?

כדי להתמקד בחוזקות במקום בחולשות עלינו לקבל את העובדה שלעולם לא נהיה מושלמים - תמיד יהיו לנו צדדים חזקים וצדדים חלשים

איך אתם ניגשים לעתיד?

חוסר הוודאות גורם לאנשים ולארגונים לגשת לעתיד בדרכים שונות. ניתן לאפיין חמש גישות בסיסיות ביחס לעתיד.

אומנות התכנון – דמיון, מיפוי, חיזוי

גם מי ששונא לתכנן יכול ללמוד לאהוב זאת אם יתייחס לתכנון כאל משחק. הוא עשוי לגלות שהניסיון לחזות תקלות ולגשר על פערים דורש יצירתיות ואינטואיציה לא פחות מהביצוע עצמו.

אולי בעצם אתם לא צריכים לנהל?

האמנם כל מדענית, תכנת, מהנדסת, עו"ד או מעצב מוכשרים חייבים להיות מנהלים כדי להצליח? לא בטוח. לא קל בימינו להכיר בכך שניהול הוא לא בשבילך, משום שזה כמו להודות בחוסר התאמה ל"משחק הקריירה" שכולם משחקים. אל תתפתו למשחק הזה אם הוא לא מתאים לכם.

כמה אנשים שימחת היום?

שאלה שיכולה להיות גם מדד וגם כלי לניהול וקידום הקריירה שלך

לא רק הישרדות

יש חברות שרק מנסות לשרוד - לא חייבים לחקות אותן