Share Print

אני מס' 2 מעולה

שמואל מרחב, 11 בנובמבר 2012

כמעט כל מנכ"ל היה מעדיף לצדו סגן שרוצה בהצלחתו, שיודע ואוהב לסנכרן את המערכת, שנהנה להיות מאחורי הקלעים ולא מתחרה במנכ"ל על התהילה

האם שמעתם אי פעם על פוליטיקאי ששאיפתו הגדולה היא להיות סגן ראש הממשלה או על מנהל שחולם להיות המשנה למנכ"ל? סביר להניח שלא, ואין בכך כל הפתעה. תפקידי משנה הרי נתפסים כתחנות בדרך לדבר האמיתי, ולמה שמישהו ירצה להיתקע לנצח בתחנת מעבר? ההיגיון אומר שאם כבר יש למישהו שאיפות גדולות, מוטב שישאף להיות מס' 1 ולא מס' 2. חבל שזה כך. הלך המחשבה הרווח הזה פוגע בביצועיהם של ארגונים ומזיק לקריירות של אנשים. ישנם רבים שבזכות אופיים וכישוריהם הטבעיים יכולים להצטיין דווקא כשהם מתפקדים כמספר 2, ולא כמובילים. אני, למשל, אחד מהאנשים הללו, אך בכל פעם שאני אומר זאת למנהלים, הם מופתעים. מבטם שואל איך אני לא מתבייש להגיד דבר כזה על עצמי. במקרים כאלה אני מתעלם ממבטם ומספר להם את סיפורי.

במהלך הקריירה שלי ניהלתי שני ארגונים. הראשון שבהם היה חשוב לי מאוד והסכמתי לנהל אותו מתוך תחושה שאין מישהו אחר שיכול או מוכן לעשות זאת; את הקמתו של הארגון השני הובלתי, ולכן לקחתי על עצמי לנהל אותו בתחילת דרכו. בשני המקרים סבלתי. עשיתי את עבודת הניהול כי היה צריך לעשות אותה, אבל סבלתי ממנה. לא אהבתי את הצורך הבלתי פוסק לקבל החלטות ואת האחריות הגדולה הנגזרת מכך. בהתאמה, ביצועי כמנהל לא היו הכי טובים. בשני המקרים החזקתי מעמד פחות משנה, ובשני המקרים לא הרגשתי טוב עם עצמי אחרי שהוחלפתי.

רק אחרי ששימשתי מספר 2 בעסק מצליח במשך כמה שנים, נזכרתי במקרים נוספים בהם הייתי מספר 2 (בצבא, למשל), ואז הבנתי שאני אוהב להיות מספר 2 ושאין לי שום רצון או צורך להיות מספר 1. מאז, הפכתי את זה למקצוע שלי. אני עוזר למנכ"לים להצליח בלי טיפת רצון להחליף אותם אי פעם. אני עושה זאת כבר 25 שנה ונהנה מכל רגע, והם וארגוניהם נהנים מהתוצאות. בנוסף, גיליתי שרוב מספרי 1 הטבעיים אינם מוצלחים כל כך כסגנים. קשה להם כשהקרדיט על עבודתם הולך למנהל שלהם ומשאיר אותם מאחורי הקלעים. הם רואים את שגיאותיו של המנהל שלהם וחושבים איך הם היו עושים את זה במקומו. בקיצור, הצלחתם חשובה להם הרבה יותר מהצלחתו. אני, לעומת זאת, נהנה מאוד מאחורי הקלעים ואני לא היחיד, יש רבים כמוני.

מדוע הסביבה הארגונית לא מעודדת אנשים כמוני? למה מחמיצים ארגונים רבים את הערך הרב שאנשים כאלה יכולים לספק להם כמספרי 2 קבועים? ולמה מנהלים רבים לא נהנים מסגנים מעולים שמשמשים בתפקידיהם שנים רבות? התשובה נעוצה בכך שקידום נהפך למטרה מקודשת בקריירות ובארגונים. "אם אתה לא מתקדם אתה לא שווה", קובע אותו היגיון רווח שהזכרתי בפתח דבריי. וכשקידום הוא השאיפה העליונה, ברור שעליך לשאוף להגיע למקום שממנו אין לאן להתקדם – להיות מס' 1. אם תשאף להיות מס' 2, אינך אלא לוזר שפוחד לשאוף לצמרת. זוהי שטות גמורה, שמאמללת אנשים רבים שמצאו את מקומם הטבעי והנכון, אבל סביבתם דוחפת אותם לרצות "להתקדם" למקום שלא יהיה טבעי ונכון להם.

מספרי 2 טבעיים הם משאב מעולה לארגונים ולמנהליהם. כמעט כל מנכ"ל היה מעדיף לצדו סגן שרוצה בהצלחתו, שמעולה ביישום וביצוע החלטותיו, שיודע ואוהב לסנכרן את המערכת, שנהנה להיות מאחורי הקלעים ולא מתחרה במנכ"ל על התהילה, ושאינו מעוניין להחליף אותו או עסוק בחתירה תחתיו. זה יאפשר למנכ"ל לחשוב קדימה וליצור את העתיד של הארגון בזמן שהסגן מטפל בהווה בהתאם להכוונתו, וזה יכול להיות שילוב אידיאלי לארגון, למנכ"ל ולסגן. אבל זה נשמע שילוב לא מציאותי בהינתן ההיגיון הרווח כיום.

כדאי לארגונים ולמנהלים להתחיל להיפרד מהלך המחשבה הזה. זה יוכל לקרות רק אם עוד ועוד אנשים המתפקדים בטבעיות כמספר 2 יכירו בכך שהם כאלה, יבחרו לבנות לעצמם קריירה מצליחה כסגנים, וירשמו בגאווה ברזומה שלהם את המשפט "אני מספר 2 מעולה". אם אתם כאלה, אתם מוזמנים לעשות זאת. גם אם זה יהיה מביך בהתחלה, לא ירחק הזמן ויתחילו להעריך את יכולתכם הייחודית והביקוש אליכם יגדל. אם אתם מכירים מספרי 2 טבעיים, עודדו אותם לעשות זאת. ואם אתם מספרי 1, חפשו לעצמכם מס' 2 טבעי שיעמוד לצדכם. זו תהיה עסקה מצוינת לכל הצדדים.

שמואל מרחבTheMarker / (פורסם במגזין דה מרקר בנובמבר 2012)

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

המטרה: לשחרר שליטה

"איך אפשר לשחרר שליטה? - אני לא יכולה להרשות לעצמי את הפשלות והטעויות של העובדים. זה לא הסטנדרט שהרגלתי את כולם לקבל ממני"

איזה מזל – אין לי לאן להתקדם בארגון

המוסכמות החברתיות של הסביבה שבה כולנו חיים, אומרות שאם אין לי לאן להתקדם בארגון אני לא שווה. אבל במקום לנסות להתקדם בארגון לגובה, אפשר להתפתח לעומק. כדאי לכם לנסות לדמיין תפקיד שתשמחו למלא ב-20 השנים הקרובות בלי לרצות לזוז ממנו

האם אתם מגדלים יורש?

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם לגדל יורש בכל תפקיד שתעשו. אולם, קחו בחשבון שזה מהלך שעלול להיות לו מחיר משמעותי. למה שווה לקחת את הסיכון?

איך לבחור מקצוע?

השאלות איך לבחור מקצוע? ומה ללמוד? מעסיקות צעירים רבים ומעסיקות לא פחות גם את הוריהם. אלו ללא ספק שאלות חשובות, אבל הן לא כל כך קריטיות כפי שנדמה. במקרים רבים נוטים לייחס להן חשיבות מוגזמת.

אמא, את מנהלת טבעית

מרבית האמהות לא שמות לב לכך שתחושת האין הברירה הופכת את תקופת האימהות לבית ספר מעולה לניהול. אולי כדאי שנלמד מהן איך לנהל את השגרה ואת המשברים.

מהי אסטרטגית הקריירה שלך?

חשיבה אסטרטגית היא חשיבה המתבססת על התבוננות אל מעבר למה שאנחנו יכולים לראות בעצמנו תוך כדי עבודה.

לשפר חוזקות או חולשות?

כדי להתמקד בחוזקות במקום בחולשות עלינו לקבל את העובדה שלעולם לא נהיה מושלמים - תמיד יהיו לנו צדדים חזקים וצדדים חלשים

איך אתם ניגשים לעתיד?

חוסר הוודאות גורם לאנשים ולארגונים לגשת לעתיד בדרכים שונות. ניתן לאפיין חמש גישות בסיסיות ביחס לעתיד.

אומנות התכנון – דמיון, מיפוי, חיזוי

גם מי ששונא לתכנן יכול ללמוד לאהוב זאת אם יתייחס לתכנון כאל משחק. הוא עשוי לגלות שהניסיון לחזות תקלות ולגשר על פערים דורש יצירתיות ואינטואיציה לא פחות מהביצוע עצמו.

אולי בעצם אתם לא צריכים לנהל?

האמנם כל מדענית, תכנת, מהנדסת, עו"ד או מעצב מוכשרים חייבים להיות מנהלים כדי להצליח? לא בטוח. לא קל בימינו להכיר בכך שניהול הוא לא בשבילך, משום שזה כמו להודות בחוסר התאמה ל"משחק הקריירה" שכולם משחקים. אל תתפתו למשחק הזה אם הוא לא מתאים לכם.

כמה אנשים שימחת היום?

שאלה שיכולה להיות גם מדד וגם כלי לניהול וקידום הקריירה שלך

לא רק הישרדות

יש חברות שרק מנסות לשרוד - לא חייבים לחקות אותן