Share Print

האם אתם מגדלים יורש?

שמואל מרחב, 30 בינואר 2006

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם לגדל יורש בכל תפקיד שתעשו. אולם, קחו בחשבון שזה מהלך שעלול להיות לו מחיר משמעותי. למה שווה לקחת את הסיכון?

דמיינו לרגע שמישהו מאנשיכם יכול לבצע טוב כמוכם את התפקיד שאתם מבצעים כעת. האם זה מלהיב אתכם, או מבהיל אתכם? יש סיבות טובות להתלהב מכך וסיבות טובות להיבהל.

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם – בין אם אתם עצמאיים או שכירים, מנהלים או אנשי מקצוע – לגדל יורשים בכל תפקיד שתעשו.

אולם, קחו בחשבון שזהו מהלך הנוגד את האינטואיציה הטבעית שלנו ועלול להיות לו מחיר משמעותי. הכירו במחירים האפשריים שלו על מנת לכלכל את מהלכיכם בתבונה. ההיסטוריה מלאה דוגמאות של יורשים חסרי סבלנות שפעלו נמרצות לסילוקו של הבוס. מלכים, נשיאים, מפקדים, מנהלים ואנשי מקצוע חוו זאת על בשרם.

ככל שהיורש המיועד מרגיש כשיר להיכנס לתפקידכם – תאבונו גדל, סבלנותו קטנה ותפקידכם מאוים. אם מעמדכם חזק ואין חשש לתפקידכם, תסכולו של היורש המיועד עלול, במודע או שלא במודע, להתסיס את האווירה סביבכם. לחילופין, הוא עלול לחפש תפקיד במקום אחר וכך גם תפסידו אותו וגם תהיו ללא יורש.

בארגונים, אם המערכת תזהה שיש מי שיכול להחליף אתכם, אתם עלולים לשלם על כך מחיר. כאשר יידרשו קיצוצים, אפשר יהיה לוותר עליכם ולבקש מהיורש למלא את תפקידכם בשכר נמוך משלכם. אם תיכשלו כמה פעמים, או המנהל שלכם יתחלף במישהו שמאמין בכם פחות, יהיה קל יותר להחליף אתכם – אם יהיה לכם יורש מוכן.

לפעמים היורש המיועד ירגיש מוכן לפני שהוא באמת מוכן. הוא יפסיק להקשיב לכם ויפסיק לפתח את היכולות הדרושות לתפקידכם. זה עלול לתסכל אתכם, גם כי היורש לא יתפתח, וגם כי אדם שהשקעתם בו, יהפוך יהיר ולא קשוב.

ובנוסף, כשהכל מצליח והיורש מוצלח אפילו מכם, איך תתמודדו עם הקנאה או עם התחושה שהוא כפוי טובה ולא מפרגן?

המחיר של הכשרת יורש עלול להיות גבוה. אם כך, למה לקחת את הסיכון?

1. ככל שאנשיכם יוכלו לעשות את עבודתכם במקומכם, כך תהיו חופשיים יותר. תוכלו להשתחרר מה"שוטף" של עבודתכם ולעסוק בעתיד – במה שחשוב לארגון ולעסק, במה שחשוב לאנשיכם ובמה שחשוב להתפתחות הקריירה שלכם.

חופש לעסוק בעתיד, יאפשר לכם לפתח הבנה מעמיקה של צרכי הארגון והשוק, לקבל משימות שחורגות מגבולות תפקידכם, ולהשקיע זמן בלמידה ובפיתוח יחסים. ככל שתסכימו לקבל ולבצע יותר משימות, תיתפסו ככאלה שמוכנים לשאת בהצלחה באחריות גדולה יותר. זה מוניטין שכדאי לכם ליצור לעצמכם.

חופש מהשוטף, יפנה לכם גם זמן למשפחה, ללימודים ולחופשות, וישפר את איכות חייכם.

2. כאשר תכשירו מישהו לעשות את מה שאתם מומחים בו, תידרשו להבין את תחום התמחותכם באופן מעמיק יותר. זו דרך נהדרת לבנות את עצמכם כמאסטר בתחומכם. כאשר תגרמו למישהו להיות טוב כמוכם או יותר – תעלו באופן טבעי לליגה הבאה של יכולת וביצועים בתחום זה.

3. בכשרת יורש מועילה לקידום. לפעמים אנשים שמצוינים בתפקידם לא מקודמים, מפני שאין מי שיחליף אותם. הארגון לא יכול להרשות לעצמו להוציא אותם מהתפקיד. הדבר עלול למנוע מהם קידום, מעבר ליחידה אחרת בארגון או העברה לחו"ל. אם אתם מעולים בתפקידכם ואין לכם יורש טוב, המערכת עלולה להיאלץ להשאיר אתכם בתפקידכם למשך זמן רב.

4. יורש טוב יוכל לקחת את מה שאתם בניתם ולבנות על גבו עתיד שתהיו גאים בו. יורש לא טוב, שלא אתם הכשרתם, עלול להרוס מה שבניתם. זהו סיכון גדול במיוחד לבעלי עסקים עצמאיים. בנוסף, עם השנים, אתן יכולים להפיק סיפוק גדול מלראות אנשים שגידלתם מפתחים קריירה משגשגת בזכותכם.

5. התעסקות בהכשרת יורש תכריח אתכם להשקיע יותר באנשיכם, משלב הגיוס והמיון (זה אחרת לגייס יורשים פוטנציאליים) ולכל אורך תקופת עבודתם אתכם. אנשיכם יתפתחו בזכותכם, יעריכו את תרומתכם להם ויתאמצו בשבילכם יותר, במיוחד אם לא תמקדו את מאמציכם רק ביורש אחד, אלא תכשירו רבים.

בכך שתכשירו מספר אנשים, תקטינו גם את הסיכונים עליהם דיברנו קודם. אל תסמנו אף אחד מהם כיורש ואל תדברו הרבה על ירושה. פשוט הכשירו אותם לעשות את מה שאתם עושים טוב כמוכם ואף יותר מכך.

ההשקעה בפיתוח יורשים תחזיר את עצמה גם בעבודה השוטפת, גם כשיגיע זמנכם להתקדם וגם בטווח הרחוק כשתראו אותם משגשגים.

שמואל מרחבTheMarker / (פורסם במגזין דה מרקר בינואר, 2006)

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

המטרה: לשחרר שליטה

"איך אפשר לשחרר שליטה? - אני לא יכולה להרשות לעצמי את הפשלות והטעויות של העובדים. זה לא הסטנדרט שהרגלתי את כולם לקבל ממני"

איזה מזל – אין לי לאן להתקדם בארגון

המוסכמות החברתיות של הסביבה שבה כולנו חיים, אומרות שאם אין לי לאן להתקדם בארגון אני לא שווה. אבל במקום לנסות להתקדם בארגון לגובה, אפשר להתפתח לעומק. כדאי לכם לנסות לדמיין תפקיד שתשמחו למלא ב-20 השנים הקרובות בלי לרצות לזוז ממנו

האם אתם מגדלים יורש?

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם לגדל יורש בכל תפקיד שתעשו. אולם, קחו בחשבון שזה מהלך שעלול להיות לו מחיר משמעותי. למה שווה לקחת את הסיכון?

איך לבחור מקצוע?

השאלות איך לבחור מקצוע? ומה ללמוד? מעסיקות צעירים רבים ומעסיקות לא פחות גם את הוריהם. אלו ללא ספק שאלות חשובות, אבל הן לא כל כך קריטיות כפי שנדמה. במקרים רבים נוטים לייחס להן חשיבות מוגזמת.

אמא, את מנהלת טבעית

מרבית האמהות לא שמות לב לכך שתחושת האין הברירה הופכת את תקופת האימהות לבית ספר מעולה לניהול. אולי כדאי שנלמד מהן איך לנהל את השגרה ואת המשברים.

מהי אסטרטגית הקריירה שלך?

חשיבה אסטרטגית היא חשיבה המתבססת על התבוננות אל מעבר למה שאנחנו יכולים לראות בעצמנו תוך כדי עבודה.

לשפר חוזקות או חולשות?

כדי להתמקד בחוזקות במקום בחולשות עלינו לקבל את העובדה שלעולם לא נהיה מושלמים - תמיד יהיו לנו צדדים חזקים וצדדים חלשים

איך אתם ניגשים לעתיד?

חוסר הוודאות גורם לאנשים ולארגונים לגשת לעתיד בדרכים שונות. ניתן לאפיין חמש גישות בסיסיות ביחס לעתיד.

אומנות התכנון – דמיון, מיפוי, חיזוי

גם מי ששונא לתכנן יכול ללמוד לאהוב זאת אם יתייחס לתכנון כאל משחק. הוא עשוי לגלות שהניסיון לחזות תקלות ולגשר על פערים דורש יצירתיות ואינטואיציה לא פחות מהביצוע עצמו.

אולי בעצם אתם לא צריכים לנהל?

האמנם כל מדענית, תכנת, מהנדסת, עו"ד או מעצב מוכשרים חייבים להיות מנהלים כדי להצליח? לא בטוח. לא קל בימינו להכיר בכך שניהול הוא לא בשבילך, משום שזה כמו להודות בחוסר התאמה ל"משחק הקריירה" שכולם משחקים. אל תתפתו למשחק הזה אם הוא לא מתאים לכם.

כמה אנשים שימחת היום?

שאלה שיכולה להיות גם מדד וגם כלי לניהול וקידום הקריירה שלך

לא רק הישרדות

יש חברות שרק מנסות לשרוד - לא חייבים לחקות אותן