Share Print

לשפר חוזקות או חולשות?

שמואל מרחב, 4 ביוני 2007

כדי להתמקד בחוזקות במקום בחולשות עלינו לקבל את העובדה שלעולם לא נהיה מושלמים – תמיד יהיו לנו צדדים חזקים וצדדים חלשים

דמיינו שהייתם מקבלים במתנה שעתיים בכל שבוע. שעתיים שבהן תוכלו לעשות דברים שישפרו את יכולותיכם המקצועיות, האישיות והניהוליות. במה הייתם מתמקדים – לשפר חולשות או לשפר חוזקות? אלה שבהן אתם חלשים או אלה שבהן אתם מצוינים?

עד לפני כמה שנים השאלה הזו נתפשה כשאלה רטורית. התשובה נראתה מובנת מאליה – להתמקד בחולשות. "לפני הכל – שוברים את הכללים", ספרם של בקינגהאם וקופמן ממכון גאלופ, התחיל לזרוע ספק ביחס לתשובה הזו. המחקרים של גאלופ וידע עדכני ביחס לפעילות המוח הביאו את השניים למסקנה שהתשובה הזו שגויה ביסודה.

הספר הזה ואלה שבאו בעקבותיו – "ועכשיו חזק את חוזקותיך" ו"הדבר היחיד שצריך לדעת" – מומלצים מאוד. תוכלו ללמוד מהם הרבה על עצמכם, על אנשיכם ועל הדרך שבה כדאי ונכון לכם לנהל. לטעמי, הבשורה המשמעותית ביותר בספר היא שעדיף בהחלט למקד את עצמנו בצדדים החזקים שלנו. זו בשורה שנוגדת את החשיבה האינסטינקטיווית שלנו. האינסטינקט שלנו עסוק באיתור איומים על הישרדותנו. לכן הוא ממוקד בחולשות כי הן עלולות לגרום לנו להיכשל.

לשפר חוזקות

בחנו את עצמכם לרגע. רשמו על דף שלוש חוזקות עיקריות שלכם – היכולות שבהן אתם הכי טובים, שמהוות כישרון שלכם. רשמו לצדן שלוש חולשות עיקריות שלכם – היכולות שבהן אתם הכי לא טובים. חולשות שמפריעות לכם לממש את מלוא פוטנציאל ההצלחה שלכם. מה היה לכם קל יותר לזהות – חוזקות או חולשות? התשובה יכולה לרמוז לכם באיזה מהשתיים ממוקדת תשומת לבכם. כעת שאלו את עצמכם אילו מהיכולות שרשמתם הייתם הכי רוצים לשפר. האם בחרתם לשפר חוזקות או חולשות?

לשפר חוזקות, לא חולשות

לטענת בקינגהאם, התמקדות בחולשות לא תביא שיפור משמעותי בתמונה הכוללת של יכולתכם. יכולות שלא פיתחנו בצעירותנו לא נוכל לפתח באופן משמעותי. במאמץ גדול ומתמשך נוכל לתקן ליקויים בסיסיים וליצור שיפורים מינוריים. במקרה הטוב נצליח להגיע לבינוניות.

לעומת זאת, כל השקעה בשיפור היכולות החזקות שלנו תאפשר שדרוג משמעותי של יכולתנו הכוללת. כאן, התמורה לכל יחידת מאמץ של שיפור תהיה גבוהה בהרבה. יותר קל להיות מעולים במה שאנחנו טובים בו מאשר להיות בינוניים במה שאנחנו חלשים בו. יותר ויותר עדויות וספרים נותנים תוקף לרעיון הזה ומלמדים כיצד לעשות בו שימוש מועיל. הוא מהווה נדבך חשוב בפסיכולוגיה החיובית וברבות מגישות האימון הרווחות. עם זאת, נראה שהנטייה האנושית להתמקד בחולשות עדיין מנהלת את רובנו.

מרבית המנהלים שאני פוגש משוכנעים שהמפתח לפריצת הדרך הבאה בחייהם טמון בשיפור אחת או יותר מחולשותיהם. אמונה רווחת עוד יותר היא שהמפתח לשיפור ביצועי העובדים שלהם טמון בשיפור חולשותיהם. מכיוון שאנשים לא אוהבים לשמוע ולחשוב על חולשותיהם, לא פלא ששיחות משוב בארגונים אינן זוכות לפופולריות רבה.

כדי לבחור לשפר חוזקות במקום חולשות עלינו לקבל את העובדה שלעולם לא נהיה מושלמים. תמיד יהיו לנו צדדים חזקים וצדדים חלשים. הערך המשמעותי שאנו מספקים נובע מהיכולות החזקות שלנו. ככל שנשפר אותן נוכל להביא ערך רב יותר וכך להגדיל את שוויינו. לעומת זאת, גם אם נשקיע את כל חיינו בשיפור החולשות שלנו, הן לא ייהפכו לחוזקות. התמקדו בשיפור הצדדים החזקים של עצמכם ושל אנשיכם. זה לא רק יתרום הרבה יותר לביצועיכם, אלא גם יגרום לכם ולהם הנאה מתהליך השיפור עצמו.

 

המאמר במקור – דה מרקר                   מאמר קשור

שמואל מרחבTheMarker / (פורסם במגזין דה מרקר ביוני 2007)

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

המטרה: לשחרר שליטה

"איך אפשר לשחרר שליטה? - אני לא יכולה להרשות לעצמי את הפשלות והטעויות של העובדים. זה לא הסטנדרט שהרגלתי את כולם לקבל ממני"

איזה מזל – אין לי לאן להתקדם בארגון

המוסכמות החברתיות של הסביבה שבה כולנו חיים, אומרות שאם אין לי לאן להתקדם בארגון אני לא שווה. אבל במקום לנסות להתקדם בארגון לגובה, אפשר להתפתח לעומק. כדאי לכם לנסות לדמיין תפקיד שתשמחו למלא ב-20 השנים הקרובות בלי לרצות לזוז ממנו

האם אתם מגדלים יורש?

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם לגדל יורש בכל תפקיד שתעשו. אולם, קחו בחשבון שזה מהלך שעלול להיות לו מחיר משמעותי. למה שווה לקחת את הסיכון?

איך לבחור מקצוע?

השאלות איך לבחור מקצוע? ומה ללמוד? מעסיקות צעירים רבים ומעסיקות לא פחות גם את הוריהם. אלו ללא ספק שאלות חשובות, אבל הן לא כל כך קריטיות כפי שנדמה. במקרים רבים נוטים לייחס להן חשיבות מוגזמת.

אמא, את מנהלת טבעית

מרבית האמהות לא שמות לב לכך שתחושת האין הברירה הופכת את תקופת האימהות לבית ספר מעולה לניהול. אולי כדאי שנלמד מהן איך לנהל את השגרה ואת המשברים.

מהי אסטרטגית הקריירה שלך?

חשיבה אסטרטגית היא חשיבה המתבססת על התבוננות אל מעבר למה שאנחנו יכולים לראות בעצמנו תוך כדי עבודה.

לשפר חוזקות או חולשות?

כדי להתמקד בחוזקות במקום בחולשות עלינו לקבל את העובדה שלעולם לא נהיה מושלמים - תמיד יהיו לנו צדדים חזקים וצדדים חלשים

איך אתם ניגשים לעתיד?

חוסר הוודאות גורם לאנשים ולארגונים לגשת לעתיד בדרכים שונות. ניתן לאפיין חמש גישות בסיסיות ביחס לעתיד.

אומנות התכנון – דמיון, מיפוי, חיזוי

גם מי ששונא לתכנן יכול ללמוד לאהוב זאת אם יתייחס לתכנון כאל משחק. הוא עשוי לגלות שהניסיון לחזות תקלות ולגשר על פערים דורש יצירתיות ואינטואיציה לא פחות מהביצוע עצמו.

אולי בעצם אתם לא צריכים לנהל?

האמנם כל מדענית, תכנת, מהנדסת, עו"ד או מעצב מוכשרים חייבים להיות מנהלים כדי להצליח? לא בטוח. לא קל בימינו להכיר בכך שניהול הוא לא בשבילך, משום שזה כמו להודות בחוסר התאמה ל"משחק הקריירה" שכולם משחקים. אל תתפתו למשחק הזה אם הוא לא מתאים לכם.

כמה אנשים שימחת היום?

שאלה שיכולה להיות גם מדד וגם כלי לניהול וקידום הקריירה שלך

לא רק הישרדות

יש חברות שרק מנסות לשרוד - לא חייבים לחקות אותן