Share Print

מחיר השליטה

שמואל מרחב, 11 באוקטובר 2009

להתעקש לשלוט זה לא תמיד הדבר הנכון. זה עלול לגרום לנו להתעלם מאיתותים של המציאות שקוראים לנו להיכנע למצב

בשיחות עם בעלי חברות ומנהלים בחודשים האחרונים עלו שאלות בענייני שליטה. שאלות כמו כמה אחוזים חיוני שנשמור בבעלותנו, מה יקרה אם שותפינו יאחדו כוחות, כמה נציגים כדאי שיהיו לי במועצת המנהלים, איך להוביל משימות ופרויקטים ללא סמכויות הולמות, מתי לפקח מקרוב על אנשי ומתי "לשחרר להם חבל" ולסמוך עליהם, וכדומה.

באופן מפתיע, מצאתי קשר בין השאלות לחוויה משמעותית שעברתי לאחרונה – ניתוח מעקפים. החל בכאבים שהובילו לחדר המיון, האשפוז והניתוח עצמו, וכלה בתקופת ההחלמה והשיקום – מצאתי את עצמי נדרש לבחור שוב ושוב מתי לקחת שליטה ומתי לוותר עליה. כך גיליתי דברים מעניינים על שליטה, רובם אינם חדשים ואפילו טריוויאליים, ובכל זאת אין כמו חוויה אישית וכואבת כדי להפוך פתגמים ישנים לתובנות מעשיות.

למרות שהכאבים בשכמות נעשו תכופים וחזקים וההקרנה לחזה נעשתה ברורה, התעקשתי לשלוט בזמן ולהישאר נאמן ללוח הזמנים שתיכננתי. למרות שהיה ברור שהפעם לא מדובר בבעיות גב אלא במשהו שדורש בדיקה יסודית – התעלמתי. לא רציתי לשבש לעצמי את החיים בבדיקות מתמשכות. ניסיתי לשמור על שליטה עד שהכאב הכריח אותי ללכת למיון. כשהקרדיולוגית הודיעה שהם משאירים אותי בטיפול נמרץ חייכתי חיוך של "ידעתי".

אחר כך תמהתי. איך למרות שידעתי נמנעתי מלהיבדק במשך שבועיים, זה יכול היה להסתיים בהתקף לב קטלני. התשובה היתה ברורה: התעקשתי לנסות ולשלוט במצבי גם כשהלכתי ואיבדתי שליטה מיום ליום.

מסתבר שלהתעקש לשלוט זה לא תמיד הדבר הנכון. זה עלול לגרום לנו להתעלם מאיתותים ברורים של המציאות שקוראים לנו להיכנע למצב. כך נהגו משקיעים שהפסידו השקעה מצוינת רק משום שהתעקשו על שליטה בחברה, וכך נכשל פרויקט גדול שמנהלו התעקש לוודא שכל פרט ינוהל בדרכו והרס את המוטיבציה והיצירתיות של אנשיו.

למחרת, בצנתור, שמעתי את הרופאים אומרים, "חבל עליו, הוא איש צעיר". הייתי בטוח שהם יגידו שאין טעם בהכנסת סטנט ושהם שולחים אותי הביתה. אשתי היתה אמורה לטוס למחרת ולהצטרף לבננו שטייל במרכז אמריקה. הם תיכננו את זה במשך חודשים רבים, לא יכול להיות שאני אקלקל להם. כשהרופאים אמרו שאני חייב להיכנס לניתוח מעקפים דחוף הייתי בשוק. רק אז הבנתי עד כמה חייתי בסרט רק כדי לשמר את אשליית השליטה.

לפעמים נדמה לנו שאנחנו שולטים כשבפועל המצב יצא לגמרי משליטתנו. כשאיש מפתח סירב למלא הוראת מנכ"ל שנראתה לו שגויה, המנכ"ל פיטר אותו. לכאורה המנכ"ל הוכיח שהוא שולט בעסק ושחייבים למלא את הוראותיו. בפועל, פיטורי איש המפתח גרמו לנזק בלתי הפיך ולאובדן שליטה מוחלט.

רק בזמן שגילגלו אותי לניתוח ויתרתי על שליטה והתמסרתי. נתתי לרופאים ולאחיות לקחת שליטה על מצבי. סמכתי עליהם לגמרי. מאותו רגע שום דבר לא הרגיז אותי ולא הפריע לי. ידעתי שאני במקום הנכון ועם האנשים הנכונים ושתפקידי היחיד הוא לאפשר להם לעשות את עבודתם. וכך עשיתי. ההתמסרות שלי נמשכה גם במהלך האשפוז וההחלמה. להפתעתי אפילו נהניתי ממנה. היתה לי תחושה של חופש משליטה ומאחריות. סמכתי, זרמתי ונהניתי.

כשאין ברירה ועלינו לסמוך לגמרי על אחרים שיעשו את העבודה, ובמיוחד כשהם כאלה שאפשר לסמוך עליהם, הדבר הנכון והטוב יותר לעשות הוא לוותר על שליטה ולהתמסר. זה עשוי להיות משחרר ומהנה. אם בעל השליטה בעסק מנהל אותו היטב לאורך שנים, עדיף אולי להשאיר לו את השליטה ולסמוך עליו לגמרי מאשר להתעמת איתו על השליטה ולהפריע לעסק.

כשההחלמה הסתיימה וחזרתי הביתה מיהרתי לקחת שליטה בחזרה. ניהלתי בקפדנות את כל מה שאמרו לי לעשות. הייתי גאה בשליטה העצמית שלי – לא פיספסתי אף תרופה, תרגיל או ניואנס. עקבתי באקסל אחרי מה שעשיתי בכל יום. כך העברתי את עצמי מעמדת הקורבן לעמדת השולט במצב.

מרגע שהכדור בידינו חשוב שניקח שליטה ולא נתנהג כקורבנות של המצב. גם אם אין לכם מלוא הסמכויות הדרושות להוביל את הפרויקט, אם האחריות היא שלכם – קחו שליטה. מצאו דרך לקבל את תמיכתם ושותפותם של מי שחיוניים להצלחת הפרויקט.

לפעמים, וזה לגמרי לא קל, הדבר שעליו נדרש שניקח שליטה הוא תבניות ההתנהגות שלנו. כל עוד הן משרתות אותנו, אפשר להתמסר להן, אבל מרגע שהן נעשות הרסניות לנו – עלינו לקחת שליטה עליהן. אם אתם נוטים לריכוזיות יתר, לנהל דרך האימייל או לצעוק על אנשיכם, כדאי שתיקחו שליטה על ההרגלים האלה ותיצרו הרגלים שישרתו אתכם.

לפעמים אנחנו מתעקשים לשלוט כשעדיף שנתמסר, או פועלים כקורבנות של המצב או של הרגלינו כשעדיף שניקח שליטה. כדאי שנבדוק מדי פעם מתי נכון לנו לשלוט ומתי להתמסר, לפני שהמציאות תגרום לנו להתעורר.

שמואל מרחבTheMarker / (פורסם במגזין דה מרקר באוקטובר 2009)

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

המטרה: לשחרר שליטה

"איך אפשר לשחרר שליטה? - אני לא יכולה להרשות לעצמי את הפשלות והטעויות של העובדים. זה לא הסטנדרט שהרגלתי את כולם לקבל ממני"

איזה מזל – אין לי לאן להתקדם בארגון

המוסכמות החברתיות של הסביבה שבה כולנו חיים, אומרות שאם אין לי לאן להתקדם בארגון אני לא שווה. אבל במקום לנסות להתקדם בארגון לגובה, אפשר להתפתח לעומק. כדאי לכם לנסות לדמיין תפקיד שתשמחו למלא ב-20 השנים הקרובות בלי לרצות לזוז ממנו

האם אתם מגדלים יורש?

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם לגדל יורש בכל תפקיד שתעשו. אולם, קחו בחשבון שזה מהלך שעלול להיות לו מחיר משמעותי. למה שווה לקחת את הסיכון?

התכונה הכי חשובה למנהל

מהי התכונה הכי חשובה למנהל? לדן היו"ר המיתולוגי של החברה שחזר מטיול ארוך בעולם היתה תשובה ברורה וחד משמעית.

שיתוף פעולה – כמה אתם טובים?

בעידן הנוכחי יותר קל לחבר ולהתחבר מאי פעם – ארגונים לארגונים ואנשים לאנשים. אבל העובדה שטכנית קל יותר להתחבר ולשתף...

חוסר ביטחון אסטרטגי

"עכשיו, אחרי שיצרתם לעצמכם אסטרטגיה נועזת שכולכם מאמינים בה", אמרה המנחה לחברי ההנהלה לקראת סיומו של תהליך חשיבה בנושא, "אנחנו...

תסכול הוא לא תכנית עבודה

את המשפט "תסכול הוא לא תכנית עבודה" אמר אחד המנכ”לים המוערכים במשק לאחד מסמנכ”ליו, כשזה סיפר לו עד כמה הוא מתוסכל מדבר מה שאינו מתנהל היטב בחברה שלהם. לדעתי זהו משפט שכדאי לכל מנהל לאמץ ולהטמיע בדרך החשיבה שלו ושל אנשיו.

להטמיע ערכים בארגון

מנכ"לים דומיננטיים מטמיעים בארגון ערכים באופן טבעי דרך התנהגותם, אבל מנכ"לים פחות דומיננטיים או בתחילת דרכם יהיו חייבים להפגין נחישות בלתי מתפשרת כדי לשלב ערכים מלאכותיים בארגון.

מותם של ארגונים – ההזדמנות

מאמר זה, שהתפרסם ב-"סטטוס - מגזין לחשיבה ניהולית, ב- 1993, עוסק בהזדמנות הגלומה בתופעה "מותם של ארגונים". ארגון מוקם כדי לבצע משימה מסוימת, לאחר שביצע אותה הוא יכול למות.

איך לנהל ישיבה אפקטיבית?

הייתם באיזו ישיבה אפקטיבית לאחרונה? מאמר מ-1999 שמציג עקרונות, כללים וכלים למי שרוצה להגדיל את האפקטיביות של הישיבות שהוא מנהל או אלה בהן הוא נדרש להשתתף.

תקציר הספר "גלגל התנופה – מטוב למצוין"

כאן תוכלו להוריד תקציר (word) של הספר המעולה הזה.

הנהלה כצוות – למה הם לא מנגנים יחד?

"מה דרוש כדי לבנות הנהלה כצוות?", שאל דורון, מנכ"ל של חברה ידועה. זה היה בעקבות הרצאה על מנהיגות שהוא שמע...