איזו שאלה מעסיקה אתכם?
מנכ"לים / בעלים

איך ליצור בהירות בתוך המורכבות?

חלק מההחלטות שמנכ"לים נדרשים לקבל מופיעות במצבים מורכבים – מצבים בהם לכל החלטה יש השלכות רבות על המערכת כולה ועל כל אחד מרכיביה. לפעמים, במצבים אלה, אפשר ללכת לאיבוד בתוך המורכבות ולא לדעת מה להחליט.

 

הצעד הראשון ליצירת בהירות טמון במילה "הכי". במצבים מורכבים הרבה דברים נראים חשובים מאוד. חלקם דורשים טיפול מידי. לכן הצעד הראשון הוא לזהות מה הכי חשוב – מה הכי חשוב למנכ"ל? מה הכי חשוב לארגון?

 

הצעד השני דורש להבין מהן התוצאות המדידות שיהוו הוכחה לכך שהדברים הכי חשובים הושגו בהצלחה. כאשר זה ברור, קל יותר לארגן את שאר הדברים החשובים מסביב למה שהכי חשוב – בהתאם למידה שבה כל אחד מהם מקדם את התוצאות הדרושות.

 

מנכ"לים אפקטיביים מוודאים שיש להם זמן קבוע להתבונן בשקט במורכבות המצב, לזהות את 1-3 הדברים הכי חשובים ולהתמקד בהם. ובכל זאת, ישנם מצבים בהם דרוש להם מישהו לחשוב איתו.

 

לא תמיד יש למנכ"ל מישהו לחשוב איתו בתוך הארגון, משום שלכל אחד מהאנשים במערכת יש אינטרס מובנה. לכן מנכ"לים רבים מוצאים לעצמם שותף חשיבה חיצוני שמבין אותם ואת המערכת ומחויב להצלחתם. כך קל להם יותר למצוא את דרכם בתוך המורכבות. בנוסף, נקודת המבט החיצונית מסייעת להם לזהות מתי הם שבויים בקונספציות שמגבילות אותם ולחלץ את עצמם מתוכן.

 

בעשרים השנים האחרונות שימשנו כשותפים לחשיבה למנכ"לים רבים וסייענו להם ליצור בהירות במצבים מורכבים.

הצעד הראשון ליצירת בהירות טמון במילה "הכי"