איזו שאלה מעסיקה אתכם?
מנכ"לים / בעלים

איך לבחור במצב של דילמה ניהולית?

דילמה ניהולית היא מצב שבו עלינו לבחור בין שתי אלטרנטיבות שלכל אחת מהן יש רווח ומחיר משלה. בחירה בחלופה א' עלולה לפגוע באינטרסים, ביחידות ארגוניות ובמנהלים מסוימים, ובחירה בחלופה ב' עלולה לפגוע באחרים. מנכ"לים ניצבים מול דילמות כאלה באופן יומיומי, לרוב הם מכריעים "וחותכים" בקלות ובמהירות. אולם, ישנן דילמות שלהשלכותיהן יש השפעה מכרעת, ולכן הן מדירות שינה מעיניהם וגורמות להם לעכב את ההחלטה למשך זמן רב.

 

כצעד ראשון, כדאי להיחלץ ממלכודת ה"או-או" בה רואים רק שתי חלופות סותרות. לשם כך, יש לפתוח את מרחב האפשרויות וליצור חלופות נוספות או לבחון פתרונות של "גם וגם". לא תמיד קל לעשות את זה לבד. שווה לשאול ולהתייעץ עם אנשים שאתם סומכים עליהם, בתוך או מחוץ לארגון.

 

כעת, משעומדות לפניכם שתי חלופות או יותר, האתגר הוא לבחור כיצד לבחור ביניהן – מהבטן או מהראש? האם להקשיב לאינטואיציה או להגיון? לכל אחד מאתנו יש נטייה לאחד משני הכיוונים. האם אתם יודעים מהי הנטייה שלכם? כך או כך, הדרך האידיאלית היא לשלב בין השתיים.

 

התחילו באינטואיציה. מה הבטן שלכם אומרת, ללא שום הסברים – איזו חלופה עדיפה? עכשיו, כשזה ברור לכם, הכניסו את הראש לפעולה. רשמו את המחירים של החלופה האינטואיטיבית ושאלו את עצמכם אם אתם מוכנים לשלם אותם. אם לא, השוו אותם למחירים של החלופות האחרות, השוו גם את הרווחים ותנו לראש לבחור.

 

יהיו מקרים בהם תרגישו צורך לחשוב עם מישהו על מנת לבחור. מנכ"לים רבים נעזרו בנו לאורך השנים כשותפים לחשיבה במצבים של דילמה ניהולית.

האתגר הוא לבחור כיצד לבחור – מהבטן או מהראש? האם להקשיב לאינטואיציה או להגיון?