Share Print

מה האימפקט שלכם?

שמואל מרחב, 9 באוגוסט 2015

לא מעט יזמים, מנהלי עסקים ומנהיגים נופלים למלכודת המפתה של האפקטים שמשכיחים את האימפקט

היזמית החברתית ג' מנהלת את העמותה שהקימה כדי להוביל שינוי עמוק ויסודי בקהילה שלה. העמותה יזמה והובילה פרויקטים ופעילויות שזכו להד מרשים. חלק מהפרויקטים אפשרו לנשים ולבני נוער בקהילה להיות מעורבים בתהליכי קבלת החלטות שמשפיעים על גורלם. פרויקטים אחרים שיפרו את איכותם המקצועית של מנהיגים ומוסדות בקהילה. לג' ולצוות שלה יש סיבות מצוינות להיות גאים בעצמם.

אבל ג' רחוקה מלהיות מרוצה. "אני מרגישה שאנחנו לא ממוקדים", היא אומרת, "אנחנו עסוקים בפעילויות שיוצרות אפקטים מרשימים ומועילים, אבל אני לא בטוחה שהן יגרמו לאימפקט שבשבילו הקמתי את העמותה". האפקט הוא הישג מקומי, קצר טווח. לעומתו האימפקט מתייחס להשפעה מתמשכת. מטרתה של ג' היא ליצור אימפקט שתוצאתו היא שיפור משמעותי ומדיד באיכות החיים בקהילות השונות. "נשים ובני נוער מועצמים ומעורבים ומנהיגות איכותית זה חשוב, אבל זה לא שווה אם זה לא משפר את איכות החיים של כל היישוב", היא קובעת.

האומץ להכיר בסיכון הזה ולבחון אותו לעומק הוביל אותה ואת צוותה לוותר בצער על חלק מהפרויקטים שלא קידמו מספיק את ההשפעה ולעצב מחדש את פעולותיהם האחרות כך שיממשו אותו. הם הצליחו להימנע מליפול למלכודת המפתה של האפקטים שמשכיחים את האימפקט. לא מעט יזמים, מנהלי עסקים ומנהיגים נופלים למלכודת הזו. רבים מאיתנו נופלים לתוכה בדרך שבה אנחנו מנהלים את הקריירה שלנו, את כספנו ואפילו את משפחתנו. להלן דוגמאות שימחישו זאת. לא כל הדוגמאות ייראו לכם הגיוניות, מכיוון שהאימפקט שחשוב לאדם אחד יכול להיחשב אפקט זניח עבור אחר, ולהפך. כך, עמותות שהעצמת נשים היא תכליתן לא יבינו למה ג' לא מרוצה.
יזם א' מצליח להגדיל הכנסות בקצב מרשים ומפתה (אפקט) תוך יצירת הפסדים מצטברים משנה לשנה ואי שביעות רצון מתמשכת של המשקיעים, מה שמסכן את האימפקט שהוא רוצה ליצור – עסק משגשג לאורך זמן. לעומתו, יזם ב', שהאימפקט החשוב לו הוא אקזיט מהיר, עשוי להיות מרוצה מאוד ממצבו של יזם א'.

מנכ"ל שהאימפקט החשוב לו הוא לקוחות מרוצים ונאמנים, מושך לקוחות חדשים באמצעות מבצעים שאינם פתוחים ללקוחות קיימים. זה אמנם מביא הרבה לקוחות חדשים (אפקט), אך מתסכל את הוותיקים ומקטין את נאמנותם (האימפקט). יאיר לפיד ומשה כחלון התחייבו להוריד את מחירי הדירות (האימפקט). לפיד ניסה, וכחלון מנסה לעשות מהלכים בכיוון זה. עד כה, המהלכים יצרו הד תקשורתי ותקווה בקרב הציבור (אפקטים), אך לא הובילו לאימפקט. ייתכן שפוליטיקאים הנמצאים בתפקידיהם פרקי זמן קצרים מדי, לא מסוגלים לחולל אימפקט ארוך טווח ושנגזר עליהם, ועלינו, להסתפק באפקטים שמצטלמים יפה.

ש' סובל בעבודתו ובארגון שבו הוא עובד כמנהל בכיר, אבל השכר הגבוה, התנאים המצוינים והמעמד הבכיר (אפקטים) מונעים ממנו לעזוב ולמצוא עיסוק שיגרום לו גם הנאה וסיפוק (האימפקט). מ' הוא איש עסקים שמה שמניע אותו זה להבטיח לילדיו ולנכדיו איכות חיים גבוהה לכל חייהם, או במילים שלו, "שיהיה להם טוב" (האימפקט). לשם כך, בעבודה קשה לאורך עשרות שנים, הוא יצר הון של מאות מיליונים שיאפשר לכל צאצאיו לא להצטרך לדאוג לכסף אף פעם (אפקט). "אבל לא טוב להם", מ' מתלונן, "הם לא יודעים מה לעשות עם החיים שלהם ועם הכסף, ואני פוחד מהריבים שיהיו ביניהם אחרי שאלך".
קל לראות עד כמה האפקטים מפתים – צמיחה מהירה, הרבה לקוחות חדשים, הד תקשורתי, תפקיד בכיר עם שכר גבוה, הון של מאות מיליונים. ממה אפשר להיות בלתי מרוצים? מעבר לכך, האפקטים הושגו בעבודה קשה וכדי לתחזק אותם צריך להשקיע תשומת לב ומשאבים, למי נשאר זמן לחשוב על האימפקט?

בשונה מהאפקטים, האימפקט עצמו לפעמים מעורפל, קשה למדידה או ארוך טווח: נאמנות לקוחות, הנאה וסיפוק, איכות חיים, עסק משגשג או הוזלת מחירי הדיור. לפעמים גם נדמה שהתקדמות בנתיב האפקטים תוביל להשגת האימפקט. כל זה מסביר עד כמה קל ליפול למלכודת האפקטים. האם גם אתם נופלים לתוכה? כדאי לכם לבחון זאת ביחס להיבטים שונים של עבודתכם וחייכם.

אם אתם רוצים להימנע מהנפילה למלכודת הזו עליכם לעשות שלושה דברים: הראשון הוא לדעת בבהירות מהו האימפקט שעבורו אתם עושים את מה שאתם עושים, ועד כמה האימפקט הושג בפועל; השני, להכין רשימת מלכודות פוטנציאליות: כל האפקטים שעלולים להסיט אתכם מהשגת האימפקט; והשלישי, לקבוע פסקי זמן תקופתיים – אחת לחודש, רבעון או שנה – שבהם תביטו במראה ותבחנו עד כמה אתם מתקדמים להשגת האימפקט ובאיזו מידה אתם נסחפים לקדם אפקטים מפתים. בפסקי הזמן חשוב שתבחינו בין האפקטים שכדאי שתוותרו עליהם (דורש אומץ לב ניהולי) לאלו שמקדמים את האימפקט ושכדאי להשקיע בהם עוד.

שמואל מרחבTheMarker / (פורסם במגזין דה מרקר באוגוסט 2015)

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

המטרה: לשחרר שליטה

"איך אפשר לשחרר שליטה? - אני לא יכולה להרשות לעצמי את הפשלות והטעויות של העובדים. זה לא הסטנדרט שהרגלתי את כולם לקבל ממני"

איזה מזל – אין לי לאן להתקדם בארגון

המוסכמות החברתיות של הסביבה שבה כולנו חיים, אומרות שאם אין לי לאן להתקדם בארגון אני לא שווה. אבל במקום לנסות להתקדם בארגון לגובה, אפשר להתפתח לעומק. כדאי לכם לנסות לדמיין תפקיד שתשמחו למלא ב-20 השנים הקרובות בלי לרצות לזוז ממנו

האם אתם מגדלים יורש?

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם לגדל יורש בכל תפקיד שתעשו. אולם, קחו בחשבון שזה מהלך שעלול להיות לו מחיר משמעותי. למה שווה לקחת את הסיכון?

התכונה הכי חשובה למנהל

מהי התכונה הכי חשובה למנהל? לדן היו"ר המיתולוגי של החברה שחזר מטיול ארוך בעולם היתה תשובה ברורה וחד משמעית.

שיתוף פעולה – כמה אתם טובים?

בעידן הנוכחי יותר קל לחבר ולהתחבר מאי פעם – ארגונים לארגונים ואנשים לאנשים. אבל העובדה שטכנית קל יותר להתחבר ולשתף...

חוסר ביטחון אסטרטגי

"עכשיו, אחרי שיצרתם לעצמכם אסטרטגיה נועזת שכולכם מאמינים בה", אמרה המנחה לחברי ההנהלה לקראת סיומו של תהליך חשיבה בנושא, "אנחנו...

תסכול הוא לא תכנית עבודה

את המשפט "תסכול הוא לא תכנית עבודה" אמר אחד המנכ”לים המוערכים במשק לאחד מסמנכ”ליו, כשזה סיפר לו עד כמה הוא מתוסכל מדבר מה שאינו מתנהל היטב בחברה שלהם. לדעתי זהו משפט שכדאי לכל מנהל לאמץ ולהטמיע בדרך החשיבה שלו ושל אנשיו.

להטמיע ערכים בארגון

מנכ"לים דומיננטיים מטמיעים בארגון ערכים באופן טבעי דרך התנהגותם, אבל מנכ"לים פחות דומיננטיים או בתחילת דרכם יהיו חייבים להפגין נחישות בלתי מתפשרת כדי לשלב ערכים מלאכותיים בארגון.

מותם של ארגונים – ההזדמנות

מאמר זה, שהתפרסם ב-"סטטוס - מגזין לחשיבה ניהולית, ב- 1993, עוסק בהזדמנות הגלומה בתופעה "מותם של ארגונים". ארגון מוקם כדי לבצע משימה מסוימת, לאחר שביצע אותה הוא יכול למות.

איך לנהל ישיבה אפקטיבית?

הייתם באיזו ישיבה אפקטיבית לאחרונה? מאמר מ-1999 שמציג עקרונות, כללים וכלים למי שרוצה להגדיל את האפקטיביות של הישיבות שהוא מנהל או אלה בהן הוא נדרש להשתתף.

תקציר הספר "גלגל התנופה – מטוב למצוין"

כאן תוכלו להוריד תקציר (word) של הספר המעולה הזה.

הנהלה כצוות – למה הם לא מנגנים יחד?

"מה דרוש כדי לבנות הנהלה כצוות?", שאל דורון, מנכ"ל של חברה ידועה. זה היה בעקבות הרצאה על מנהיגות שהוא שמע...