Share Print

מה זה לנהל?

שמואל מרחב, 5 בינואר 2007

מה זאת אומרת לנהל משהו?

"בחברה שלנו יש מנטרה קבועה – "נהל את זה!". אם משהו שלקחתי על עצמי לא קורה, למרות שאני עובד עליו קשה, אומרים לי שאני לא מנהל אותו. מה הם רוצים שאעשה? מה זאת אומרת לנהל את זה?"

זו שאלה שנשאלתי לפני כמה שנים ע"י מנהל בחברה מאד תובענית ותחרותית. לא פעם שמעתי מנהלים אומרים: "תענוג לעבוד איתם, הם נותנים שירות מעולה, אבל אין שם ניהול" או "היא מקצוענית, אבל היא לא מנהלת". למה הם מתכוונים? מה זה לנהל בדיוק?
בשבוע שעבר בחנו מהו ההיפך מניהול, מן הראוי שנגדיר כעת מהו ניהול.
בספרי ניהול שונים תמצאו מגוון גדול של הגדרות לניהול. כל כותב, בין אם הוא מנכ"ל שהצליח או יועץ מפורסם מגדיר זאת בדרכו. אם ברצונכם להשביח את יכולת הניהול שלכם, כדאי שתכירו הגדרות שונות ותבחרו את זו שהכי תתאים לכם, אל תסתפקו בהגדרה הראשונה שתשמעו.
אני ניסיתי ליצור הגדרה פרקטית, כזו שקל יהיה לתרגם לעשייה מיידית, גם אם אינה מדויקת לגמרי מבחינה מדעית או בלשנית. ההגדרה הטובה ביותר אליה הגעתי היא: "לנהל זה לוודא שהדברים מתקדמים בכיוון הנכון ובקצב הנכון".
המנהלים הטובים בונים לעצמם, במשך שנים, תשתיות שיבטיחו שהדברים יתקדמו מעצמם בכיוון הנכון ובקצב הנכון כך שהם לא יצטרכו לוודא זאת כל הזמן. כל עוד אין לכם תשתיות שכאלה, עליכם לוודא זאת בעצמכם,
 זהו ניהול.
עשו תרגיל קצר כעת. בחרו עניין שחשוב לכם שיתקדם בעבודתכם או בחייכם ושאלו את עצמכם – האם הדברים מתקדמים בכיוון ובקצב הנדרשים בעניין זה?
שאילת השאלה הזו היא הצעד הניהולי הראשון. אם אינכם שואלים את עצמכם שאלה זו ביחס לנושא כלשהו – אינכם מנהלים אותו.
ייתכן והתשובה שעניתם לעצמכם היא "אני לא יודע/ת אם הדברים מתקדמים או לא". זה דורש שתמצאו את התשובה, שתלכו לבדוק מה קורה בפועל. בין אם מדובר במשהו שאתם עושים בעצמכם או שאחרים עושים עבורכם – לכו לבדוק, שאלו את מי שצריך, היכנסו למערכות המידע, ואם אינכם יכולים לסמוך בוודאות על התשובות שתקבלו, לכו לראות במו עיניכם.

אי אפשר לוודא שהדברים מתקדמים בלי לבדוק זאת באופן שוטף. המנהלים הטובים יוצרים לעצמם מערכות דיווח ובקרה אמינות שמעדכנות אותם באופן שוטף במצב ההתקדמות של הנושאים החשובים להם.

עצם הבדיקה של מה שקורה בפועל לא תספיק לכם כדי לדעת האם דברים מתקדמים בכיוון הנכון ובקצב הנכון. אם החנות שלכם מלאה אנשים והם קונים כל הזמן זה עשוי להיראות כאילו שהדברים מתקדמים נהדר. אבל אם רובם קונים מוצרים שאינכם מרוויחים עליהם, ייתכן שביחס למטרתכם להרוויח כסף הדברים מתקדמים בכיוון לא רצוי.

מכאן, שחייבת להיות לכם מטרה ברורה ומנוסחת היטב כתנאי יסודי לניהול. ללא מטרה כזו לא תוכלו לדעת האם הדברים מתקדמים בכיוון הנכון. בנוסף, חיוני שמטרתכם תתורגם לתוצאה מדידה ותאריך יעד, אחרת לא תדעו אם הדברים מתקדמים בקצב הנכון.
זה אמנם נשמע טריוויאלי, אבל אם תבחנו לעומק, סביר שתגלו שבנושאים רבים החשובים לכם לא ניסחתם לעצמכם מטרה ברורה ומדידה עם תאריך יעד להשגתה. ללא מטרה אי אפשר לנהל.
אם מטרתכם היא ארוכת טווח, תצטרכו, כדי לבדוק התקדמות, לקבוע לעצמכם גם אבני דרך. בחרו נקודות זמן בדרך ליעד שבהן תבדקו תוצאות ביניים שלפיהן תדעו אם ההתקדמות היא בכיוון ובקצב.
זהו הצעד הניהולי הראשון – לדעת מה מצב ההתקדמות. במידה וההתקדמות אינה מספקת, נדרש הצעד השני – לפעול לתיקון המצב. ניהול, כאמור, הוא לוודא שהדברים מתקדמים ולא רק לדעת אם הם מתקדמים.
ישנם אנשים שמסתפקים בצעד הראשון בלבד, לדעת אם הדברים מתקדמים ולחשוב שכך הם מנהלים אותם. אלה יהיו מצוינים בתחומים של מעקב ובקרה, אך לא בניהול.
המאמר הבא, לסרב – הצעד השני בניהול, יעסוק בשאלה מה לעשות אחרי שגילינו שדברים אינם מתקדמים בכיוון או בקצב הנכון ואיך לפעול לתיקון המצב.
ישנם אנשים שהצעד השני, להזיז דברים כאשר הם נתקעים, הוא כישרונם. אלה נוטים לחשוב שניהול הוא עצם ההנעה של דברים, ונוטים להזניח ואף לזלזל בצעד הראשון. כתוצאה מכך הם מתקדמים לפעמים במלוא העוצמה לכיוון הלא נכון.
אם אתם כאלה שנמנעים מהצעד הראשון, מלעקוב אחר מידת התקדמותם של הדברים, כדאי לכם ללמד את עצמכם לעשות זאת ו/או למצוא אנשים שיעשו זאת עבורכם.
שמואל מרחבTheMarker / (פורסם במגזין דה מרקר בינואר 2007)

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

המטרה: לשחרר שליטה

"איך אפשר לשחרר שליטה? - אני לא יכולה להרשות לעצמי את הפשלות והטעויות של העובדים. זה לא הסטנדרט שהרגלתי את כולם לקבל ממני"

איזה מזל – אין לי לאן להתקדם בארגון

המוסכמות החברתיות של הסביבה שבה כולנו חיים, אומרות שאם אין לי לאן להתקדם בארגון אני לא שווה. אבל במקום לנסות להתקדם בארגון לגובה, אפשר להתפתח לעומק. כדאי לכם לנסות לדמיין תפקיד שתשמחו למלא ב-20 השנים הקרובות בלי לרצות לזוז ממנו

האם אתם מגדלים יורש?

אם אתם רוצים קריירה משגשגת ומרתקת, כדאי לכם לגדל יורש בכל תפקיד שתעשו. אולם, קחו בחשבון שזה מהלך שעלול להיות לו מחיר משמעותי. למה שווה לקחת את הסיכון?

התכונה הכי חשובה למנהל

מהי התכונה הכי חשובה למנהל? לדן היו"ר המיתולוגי של החברה שחזר מטיול ארוך בעולם היתה תשובה ברורה וחד משמעית.

שיתוף פעולה – כמה אתם טובים?

בעידן הנוכחי יותר קל לחבר ולהתחבר מאי פעם – ארגונים לארגונים ואנשים לאנשים. אבל העובדה שטכנית קל יותר להתחבר ולשתף...

חוסר ביטחון אסטרטגי

"עכשיו, אחרי שיצרתם לעצמכם אסטרטגיה נועזת שכולכם מאמינים בה", אמרה המנחה לחברי ההנהלה לקראת סיומו של תהליך חשיבה בנושא, "אנחנו...

תסכול הוא לא תכנית עבודה

את המשפט "תסכול הוא לא תכנית עבודה" אמר אחד המנכ”לים המוערכים במשק לאחד מסמנכ”ליו, כשזה סיפר לו עד כמה הוא מתוסכל מדבר מה שאינו מתנהל היטב בחברה שלהם. לדעתי זהו משפט שכדאי לכל מנהל לאמץ ולהטמיע בדרך החשיבה שלו ושל אנשיו.

להטמיע ערכים בארגון

מנכ"לים דומיננטיים מטמיעים בארגון ערכים באופן טבעי דרך התנהגותם, אבל מנכ"לים פחות דומיננטיים או בתחילת דרכם יהיו חייבים להפגין נחישות בלתי מתפשרת כדי לשלב ערכים מלאכותיים בארגון.

מותם של ארגונים – ההזדמנות

מאמר זה, שהתפרסם ב-"סטטוס - מגזין לחשיבה ניהולית, ב- 1993, עוסק בהזדמנות הגלומה בתופעה "מותם של ארגונים". ארגון מוקם כדי לבצע משימה מסוימת, לאחר שביצע אותה הוא יכול למות.

איך לנהל ישיבה אפקטיבית?

הייתם באיזו ישיבה אפקטיבית לאחרונה? מאמר מ-1999 שמציג עקרונות, כללים וכלים למי שרוצה להגדיל את האפקטיביות של הישיבות שהוא מנהל או אלה בהן הוא נדרש להשתתף.

תקציר הספר "גלגל התנופה – מטוב למצוין"

כאן תוכלו להוריד תקציר (word) של הספר המעולה הזה.

הנהלה כצוות – למה הם לא מנגנים יחד?

"מה דרוש כדי לבנות הנהלה כצוות?", שאל דורון, מנכ"ל של חברה ידועה. זה היה בעקבות הרצאה על מנהיגות שהוא שמע...